Katie van Syckle, Rolling Stone Q&A, 2013. május 15.
"A Star Trek a létezés lényegéről szól, arról, hogy mit jelent tartozni valamihez és milyen lehet a jövő demokráciája. " - mondja az angol színész.
Benedict Cumberbatch fénysebességgel csapódott be idén nyáron Hollywoodban, felfegyverkezve egy űrruhával és egy névvel, amitől még Charles Dickens is elpirulna. Az angol színész leginkább a BBC America-n sugárzott Sherlock címszereplőjeként ismert, de ezen a hétvégén az amerikaiak a bosszúszomjas terrorista, John Harrisonként találkozhatnak vele a Star Trek Into Darknessben. Cumberbatch saját természetéről (szétszórt*), a rajongók élénk érdeklődéséről és következő szerepéről (a kódfejtő Alan Turingról) mesélt a Rolling Stone-nak.
Olvastam, hogy nem Trek rajongóként nőttél fel.
Gyerekként a Star Trek lassabban gyújt lángra. Vicces, szórakoztató, de van benne érettség is – ami szerintem az univerzális vonzerejét adja. A létezés lényegéről szól, arról, hogy mit jelent tartozni valamihez és milyen lehet a jövő demokráciája.
Hogy írnád le a karakteredet, John Harrisont?
Ő egy egyszemélyes tömegpusztító fegyver, ember feletti mértékű érzelmektől hajtva. Az embereiről, a társairól és a családjáról való gondoskodása teljesen megegyezik Kirkével.
Hogy értetted, mikor „saját nevelésű terroristának” nevezted?
Nos, sajnos, ez az egész túlságosan idevágó – aki egyikünknek terrorista, az a másikunknak szabadságharcos. Ő olyasvalaki, akit a csillagflotta élesített és állított elő/munkált meg, és van egy jelenet, ahol visszatérnek levadászni őt. Neked pedig nem kell messzire tekintened, hogy a napi hírekben visszatérően láthasd, - hogy ez most az USA külföldi politikája-e vagy néhány terrorista akciója - mennyire ez napjaink igazsága, amivel sajnos együtt kell élnünk.
Chris Pine szerint pengeéles pontosságot vittél az alakításodba. Igaz ez a többi szerepedre is?
Úgy gondolom, bizonyos dolgok sokkal szervesebbek vagy ingatagabbak*.
Little Charles csodálatos szerepét játszottam az ’Augusztus Oklahomában’ filmváltozatában Julia Robertssel és Meryl Streeppel a kormányrúdnál. Little Charles minden, csak nem pengeéles – egy elveszett lélek, harmincvalahány éves gyerek, aki inkább pont céltalan. Ez egy modern tragédia, az ellentéte a Star Trek féle szórakoztatásnak. És persze, az emberek összehasonlításokat tehetnek Harrison és Sherlock között is, de próbálom nem összekeverni. Nagyon keményen dolgoztam ezért a pozícióért, tényleg. Nem hasonlítok olyan nagyon Sherlockra. Ez nem olyasmi, ami könnyen megy nekem. Én sokkal inkább szétszórt* vagyok. Tudom, hogy gyorsan beszélek, de nincs jó memóriám, és feleannyira sem vagyok intelligens, mint ő.
Hihetetlen rajongói figyelem irányul rád. Mi volt a legfurcsább élményed?
Ó, Istenem – rengeteg van. Egyszer élőben tweetelt rólam valaki, aki az otthonommal szemben bérelt lakást. Velem egy időben írta ki a twitterre, mit csináltam. ’Levettem az ingemet, oda mentem az ablakhoz, visszavettem az ingemet…’ És van függöny az ablakomon! Nem járkálok, hogy „Helló, mindenki!” Szóval ez meglehetősen furcsa volt. Páratlan ajándékokat is kapok. Különös leveleket, amikben az emberek… Igazából nem is mennék bele a részletekbe, mert úgy gondolom, ha a rettenetes dolgokat kimondjuk, akkor élethez és lélegzethez is juttatjuk azokat, és úgy gondolom, az ilyeneket jobb elengedni.
Következő filmed, a The Fifth Estate kapcsán próbáltál találkozni Julian Assange-zsal, de elutasított. Mit gondolsz, miért tette?
Ez pontosan egy olyan kérdés, amit Julian tudna megválaszolni. Az ösztönöm azt súgja, hogy az azt jelentette volna, hogy egy olyan projektet bocsátana meg, amihez nem adta a támogatását – és ez nem titok. A film nagy része a WikiLeaks-szel foglalkozik, ami egyedülálló forradalmat valósított meg a modern médiában, az információ átláthatóságát. És ez nem egy rossz dolog: szükséges látnunk hogyan alakulnak ki ezek a struktúrák és képmutatások. Megmondják, mit tegyünk, beszedik az adónkat, majd azt teszik vele, amihez kedvük van, és aztán erkölcstelenül viselkednek. Ennek a szervezetnek a jól elvégzett munkáját ünnepli, mint ahogy vizsgálja is a film. Remélhetőleg látni fogja valahogy. Nem hiszem, hogy fel-le fog ugrálni és teljes támogatását fogja adni hozzá, mert nem hinném, hogy pont most akarna bármilyen róla készült filmet.
Ha alkalmat adnának rá, milyen szerepet játszanál legközelebb?
Alan Turing. Ő az a személy, akit a Sherlock harmadik évada után alakítok. Turing egyike napjaink legnagyobb meg nem értett hőseinek – alapvetően ő építette meg a számítógép eredetijét. Homoszexualitása lelepleződött az ötvenes években, történelmünk egy szörnyen intoleráns korában. De az ő intelligenciája volt, amivel megnyertük a II. világháborút, ez ilyen egyszerű. Ő tette. Ő törte fel az Enigma-kódot. Ez a film az ő csendes, páratlan és bonyolult személyiségének felfedezése, persze, de első sorban be fogja mutatni ezt az embert egy új generációnak, aki korábban nem hallott hősies cselekedeteiről.
Bugsy fordítása, ne vidd sehova!
Eredeti cikk ITT
*ramshackle: rozoga, düledező, omladozó, ingatag épületekre szokták használni
|